U župi Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu svečanom Svetom Misom u 17 h obilježena je 60 godišnjica djelovanja sestara u župi. Misno slavlje je predvodio nadbiskup Đuro Hranić, a koncelebrirali su sadašnji župnik vlč. Zvonko Mrak i bivši župnik vlč. Josip Matanović te vlč. Ivica Rebić, voditelj biskupijskog Caritasa, vlč. Damir Stanić, koji je rodom iz ove župe .                  

                Na početku se časna sestra Ilirka zahvalila za podršku i suradnju svećenika i župljana, istaknuvši župnika vlč. Zvonka Mraka. U pismu koje je poslala vrhovna predstojnica Emila Barbarić iz Rima naglašena je zahvalnost sestrama za plodonosno djelovanje u župi kroz prethodnih šest desetljeća. U pismu je naglasila :

 

„Pozivam svaku od vas da sve više dajete svoj osobni doprinos, u punini svoga istinski proživljena poziva i poslanja Kćeri Milosrđa . 

U godini posvećenog života neka nam taj izazov bude poticaj da se otvorimo Duhu Svetom, da svima kojima smo poslane i s kojima surađujemo budemo primjer dobrote koju Gospodin želi pokazati po nama i našem posvećenju. 

I Bogu posvećene osobe su samo ljudi te se među njima mogu pojaviti i nesuglasice i ljudske nezrelosti, ali je važno da to kao kršćani znademo nadići.Stoga vam, dragi župljani, u ime sestara zahvaljujem na svemu zajedništvu i od vas molim oproštenje ako vas je koja naša sestra povrijedila i najmanjom svojom nesmotrenošću.

Obljetnice su prigoda da se izdignemo iznad osrednjosti i obnovimo snagu duha, da novim žarom odgovorimo svome kršćanskom i redovničkom pozivu. U tome nam je primjer naša nebeska odvjetnica Blažena Djevica Marija i naša utemeljiteljica bl. Marija Propetoga, koja je prije svih naših sestara prva prošla ovim tlom, proseći milostinju za siromašne u svom rodnom Blatu. Hvala ovom kraju i svim njegovim stanovnicima za svu velikodušnost, kako onda, tako i danas. Gospodin neka vas blagoslovi i stostruko nagradi..

Iščekivanje Kristova rođenja neka svima vama donosi radost koju nam je podario milosrdni Otac, a zaštita Bezgrešnoga začeća i Marijinih milosti neka bdije nad nama po zagovoru sv. oca Franje i naše Majke utemeljiteljice.“

                    Nakon pozdravnog pisma vrhovne predstojnice, riječi zahvale ocu nadbiskupu Đuri i svima nazočnima uputila je časna sestra, provincijalna predstojnica u Blatu na Korčuli, Nelija Pavlović, rekavši :

„U svim situacijama ustrajati nam je na putu Istine i Ljubavi,koju daje samo Krist !“

                 U svojoj homiliji nadbiskup Đuro Hranić je istaknuo :

„Pripravite put Gospodinu, poravnajte Mu staze! Euharistija je molitva zahvalnosti,ovdje za 60 godina djelovanja u ovoj župnoj zajednici.

Ovaj poziv imamo i u prvom čitanju i u Evanđelju. Isus je za sebe rekao: 

„Ja sam Put, Istina i Život!“

Puno je toga vezano za put. Sjetimo se poziva Abrahamu,poziva na put iz ropstva u obećanu zemlju, progon u Babilon, povratak iz ropstva…Biti na putu je situacija Božjeg naroda.To je utjecalo na Božji narod, na Izraelce. Oni shvaćaju Boga da je pred njima na putu. On je njihova budućnost. Vrijeme i život su prostor suradnje čovjeka i Boga. Život i vrijeme imaju cilj! Mudri shvaćaju da nam je domovina na nebesima. Mudri vide da je cilj jedino Gospodin.

Biti usmjeren prema budućnosti !

Ivan Krstitelj pripravlja put svome nasljedniku u dubokoj poniznosti,za razliku od ljudi na rukovodećim položajima. On shvaća svoje poslanje! Okrenutost budućnosti ! Zato kaže da ih on krsti vodom, a da iza njega dolazi onaj koji će ih krstiti Duhom Svetim! Zato je Crkva okrenuta Bogu koji dolazi!

Redovnici i redovnice sakramentom djevičanstva  i celibata te siromaštvom najsvetiji su dio Crkve. Dragovoljna poslušnost, odricanje sebe izabirući teži i zahtjevniji put pokazuju da prepoznaju Božju Volju za sebe. U svijetu nije ideal siromaštvo,ali želeći se poistovijetiti s Kristom, sestre se odriču svojih primanja. Prihvaćaju dragovoljno siromaštvo iz solidarnosti s onima koji nemaju.

Bogu posvećene osobe su ljekovito cjepivo za čovjeka koji se zatvara u vlastiti užitak, komotnost i samodostatnost.

Njihov zavjet čistoće daje primjer onima koji žive predbračnu čistoću.

Časne sestre samom svojom pojavom usmjeruju pogled prema Bogu, koji nam dolazi ususret. Svjedoče da smo stvoreni na sliku Božju, od Boga, za Boga!

One uprisutnjuju glad i žeđ za Bogom. Što god radite, dok težite za dobrotom i ljubavlju, težite ka Bogu.

Hvala vam što već 60 godina sudjelujete u radu ove župne zajednice. Kroz katehezu, rad s djecom, evangelizaciju cijele župe. Poticaj ste da budemo više Božji i više otvoreni za Božji glas. Kada su vam komunisti oduzeli dječje domove, staračke domove, stjerane u svoje domove bile ste besplatna radna snaga. 

Vi, drage sestre, vrijedite, ne po onom što radite, nego po svom identitetu.. Vi ste život stavile Bogu u Ruke. Danas je taj poziv posebno zahtjevan. Kriza redovničkih zvanja je kriza vjere! Ženska redovnička zvanja gotovo da iščezavaju zbog krize vjere. Iz ljubavi prema Bogu i Evanđelju biti spremni izabrati uski put!

Zato smo Bogu zahvalni za 60 godina vašeg rada u ovoj zajednici. Pokazujete da ste žene koje nisu od ovoga svijeta, da ljudi mogu osjetiti miris Boga u vama. Prinosimo vas na oltar moleći da vas Gospodin blagoslovi . Amen 

 

                    Pjesmom je uzveličao Svetu Misu župni mješoviti pjevački zbor Sv. Cecilije, a prigodni program prije Mise dječji zbor . Oba zbora vodi časna Danijela Škoro.

 

Sanja  Orlić